Madencilik

Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü 1991 yılında Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesinde kurulmuş ve 2005 yılında Mühendislik Fakültesine bağlanmıştır. Maden İşletme ve Cevher-Kömür Hazırlama Anabilim Dalları ile 1992 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Günümüze kadar, yaklaşık 250 öğrenciyi Maden Mühendisi diploması ile mezun etmiştir. Bölüm ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimi de vermektedir.

Maden Mühendisliği Bölümü kabaca 4 fonksiyonel kısımlara ayrılabilen yaklaşık 3000 metre karelik alanı kontrol etmektedir. Bunlar, internet bağlantılı bilgisayarlı personel ofisleri; öğrencilerin eğitimi için data şovlu sınıflar ve seminer odası ve ders çalışma ve klüp odası; kaya mekaniği, macun dolgu, mermer, agrega ve beton, havalandırma ve cevher hazırlama laboratuvarları; lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik yüksek özellikli 50 adet bilgisayar içeren bilgisayar laboratuvarından oluşmaktadır. Bölümümüz, öğrencilere sunduğu bu imkanlarla, Maden Mühendisliği Program hedeflerini karşılayan ülkemizdeki en modernleri arasında yerini almaktadır.

KTÜ Maden Mühendisliği Bölümünün Özgörevi:

Yenilenemeyen yeraltı kaynaklarımızın sürdürülebilir kalkınma ve yaşam hedefine uygun olarak değerlendirilmesi için Madencilik Eğitimi ve AR-GE faaliyetleri gerçekleştirmek.

KTÜ Maden Mühendisliği Bölümünün Öngörüsü:

Ülkemizde Lider ve Dünya’da Marka olan 3. Nesil Madencilik Eğitim kurumu olmak.